Тема.
Скульптури космічних тварин. Художній
образ в скульптурі.
Практичне
завдання уроку:
створення скульптури фантастичної тварини.
Мета уроку: формувати ключові компетентності: вміння вчитися: організовувати своє
робоче місце; планувати свої дії, доводити роботу до кінця;
здоров’язбережувальну
компетентність:
дбайливе ставлення до свого здоров’я;
інформаційні
компетентності: здатність учнів орієнтуватися в інформаційному просторі,
володіти і оперувати інформацією, вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати
та використовувати інформацію з різних джерел;
міжпредметної естетичної компетентності: оцінювати
предмети і явища, їх взаємодію, що формується під час опанування основ
скульптури;
предметні
мистецькі компетентності: продовжити ознайомлювати з поняттями
«скульптура», «анімалістичний жанр», «пропорція», «пластика», «реальність»,
«фактура», «художній образ». розширити знання учнів про скульптуру, зокрема в
анімалістичному жанрі, формувати навички виконувати об’ємну композицію з
пластиліну;
Розвивати спостережливість, зорову пам’ять,
уяву, окомір, тактильні відчуття. Виховувати естетичне ставлення до
навколишнього світу та творів мистецтва, любов до тварин.
Обладнання: для учителя - репродукції скульптурних
творів, зразки скульптурних творів, зображення тварин у різних видах
образотворчого мистецтва, загадки про тварин;
для учнів - пластилін,
дошка для ліплення.
Основні поняття: художній образ,
пропорція, реальність, пластика, фактура.
ХІД УРОКУ
І. Організація
класу
ІІ. Актуалізація
опорних знань
1.
Творчке завдання:
Вчитель: Відгадайте
загадки про звірів, які живуть у лісі. Відгадки намалюйте з кружечків та овалів
у вигляді швидких малюнків.
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не
бачив сни,
А проспав аж до весни. (Ведмідь)
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає
зубами.
Весь, як є, —
жорстока лють,
Очі так її і ллють,
Зачаївся ось,
примовк
Грізний звір
цей, звісно — …(Вовк)
Він із казки, він із пісні,
В нього зубки, як залізні.
Капустину він гризе,
Зветься
звір на букву «З». (Заєць)
В темнім лісі проживає,
Довгий
хвіст пухнастий має,
їй
на місці не сидиться,
А
зовуть її…(Лисиця)
2.
«Мозковий штурм»
Вчитель: Діти, які тварини, на вашу думку, живуть у космосі?
З ким із тварин космічного заповідника ви хочете потоваришувати? Хто може
провести вас безпечними стежками між густих заростей дивовижних рослин,
попередить про небезпеку, захистить? На рідній Землі в нас завжди є вірні друзі
– хто вони? А який друг у космічного мандрівника?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.
Оголошення теми уроку.
Учитель
читає епіграф до теми, заздалегідь записаний на дошці:
Пальчики,
пальчики, вправні та умілі,
Зліпіть
мені баранчиків, коників ще й звірів.
Буду
я в ті іграшки всю душу вкладати
Та
на радість всій родині весь світ дивувати.
2.
Робота із
довідковою літературою (словником термінів).
«Що
означають поняття?» Художній образ –
відображення навколишнього світу у творі мистецтва відповідно до уявлення
автора.
Пропорція — співвідношення розмірів,
наприклад, співвідношення певної частини предмета до цілого.
Реальність
— (від латин, realis, тобто дійсний, насправді існуючий), об’єктивно
існуюче явище, дійсність, факт, об’єкт
Пластика — різновид образотворчого
мистецтва, що має тривимірну форму (висоту, ширину, довжину), синонім поняття
скульптура.
Фактура – характер
поверхні скульптурного твору.
3.
Пояснення нового матеріалу
Учитель. До скульптури можна
доторкнутися, відчути кінчиками пальців її форму, яку вона має поверхню гладку
чи шорстку, а отже яку має фактуру.
Перед тим як зображувати тварину, необхідно
розглянути форму її тіла та пропорційні співвідношення між частинами тіла. Для
цього треба спостерігати за тваринами. Художників, які зображують тварин,
називають анімалістами. Так вони називаються тому, що слово аnіmаl у
перекладі з латинської означаэ тварину. Художники зображують тварин у графіці,
живописі, декоративно-прикладному мистецтві, скульптурі, приділяючи увагу
художньо-образній характеристиці тварини, її вдачі, середовищу її існування. ·
Чому художники та скульптори зображують тварин? · Подумайте і поясніть, чим
скульптура відрізняється від живопису та графіки. (Твори живопису і графіки
виконують на площині, а скульптура передає об’ємне зображення.)
Закріпити поняття «скульптура», «скульптор»,
демонструючи оригінальні скульптурні роботи, репродукції скульптурних творів;
звернути увагу учнів на художню виразність робіт, можливості об’ємної форми.
4.
Робота з підручником (ст.115 – 118)
Учні зверніть увагу, як стилізація форми, особливості матеріалу і фактури,
характер декору впливають на створення художнього образу тварини. Щоб створити
оригінальний образ тварини, скульптори враховують природні властивості
матеріалу, які дають змогу передати фактуру відповідно до задуму (ст..116).
Тварини вражають нас пластикою тіла та рухів. Скульптор намагається передати
особливості зовнішнього вигляду, звички, характер звірів. Яким б чудернацькими
не були образи фантастичних тварин, усі вони мають голову, тулуб, лапи (або
крила), хвіст та пропорції реальних тварин (ст..117).
5. Прийоми ліплення. За
допомогою малюнку вчитель відтворює елементарну будову тварин, їх пропорції,
рухи. Показує учням прийоми ліплення тварини із цілого шматка пластиліну
(відтягування, вдавлювання, скочування, розкочування тощо).
6.Гра «Знайди
помилку».
Двом-трьом учням показати пластилінові фігурки тварин з порушенням пропорцій,
форми тощо. Діти повинні знайти і пояснити (виправити) помилку.
7. Запропонувати
дітям уявити тварин, які живуть у лісі. Колективно обговорити з учнями
характерні особливості майбутнього зображення, враховуючи цілісність форми,
основні пропорції, елементарну будову. Передати свої почуття до зображуваних
тварин.
ІV. Практична робота
Етапи виконання роботи.
Підготуйте пластилін для роботи.
Добре розімніть окремі шматочки.
Сформуйте з них цільний шматок уже м’якого
матеріалу. З
цільного шматка витягніть шию, сформуйте частини тулуба, надайте фігурці ознаки
руху
.
У процесі роботи вчитель нагадує дітям, що суцільну масу не потрібно
розчленовувати на шматки, щоб виліпити окремі частини тіла. Надає індивідуальну
допомогу, акцентує увагу учнів на найбільш вдалих роботах.
Після
завершення процесу ліплення пластилінові фігурки тварин Об’єднуються у
композицію.
V. Рефлексія (осмислення та встановлення
об’єктивних зв’язків і залежностей в новому матеріалі): Опитування учнів: - Як
можна провести виявлення фактури? - Що ви знаєте про пластику? - Який етап уроку
найбільше запам’ ятався?
VІ.
Підбиття підсумків уроку. Демонстрація
робіт учнів.
VІ. Домашнє
завдання. Спостерігати
за тваринами, птахами та їх зображенням у різних творах декоративноужиткового
мистецтва; підготувати пластилін, стеки, дошку для ліплення.
Комментариев нет:
Отправить комментарий