вторник, 15 января 2019 г.


         Навчальна книга та книга для дозвілля

 Бібліотечний урок , 1 клас

       Мета: Формування ключових компетенцій: здатності до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок, уміння
працювати з іншими на результат, Ознайомити першокласників з книжечками для молодших школярів, які є у фонді шкільної бібліотеки, правилами поводження з художніми книжками та підручниками. Заохотити дітей до читання, розвивати мовлення, пам'ять, логічне мислення.  Виховувати повагу до навчальних та художніх книг.
    Обладнання. Мультимедійна презентація «Як народжується книга». Книжкова виставка «Підручники скаржаться» та «Підручники дякують», «Мої улюблені книжки». Плакати: «Правила поводження з книгою», «Правила гігієни читання».  
    Матеріали та інструменти: картон, кольоровий папір, клей, ножиці для виготовлення закладок.

                                                             Хід уроку
І. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бібліотекар. Пройшло вже півроку з тих пір, коли ви стали учнями школи. Ви вже приходили до бібліотеки, ознайомились з правилами поводження з книжками.
Чи зможете ви пригадати ці правила?  (Відповіді дітей).

. Правила поводження з книгою (плакат)
1.  Обгорни книгу в папір — не бруднитиметься обкладинка.
2.  Не читай книгу під час їжі — можеш за­бруднити її.
3.  Не клади в книгу олівці, ручки та інші товсті предмети — від цього рветься палітурка.
4.   Не   згинай  ріжків   на  сторінках   книги  - ріжки відриваються і псується книга - зроби для книги закладку.
5.       Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі. Не роби в ній ніяких поміток.
6.   Не перегинай книгу — від цього вириваються сторінки.
    7.Не читай книгу на сонці.
Правила гігієни читання Плакат)
1.       Не потрібно читати лежачи.
2.   Не можна читати, коли темно.
3.   Промені  світла  повинні  падати  на  книгу зліва або зверху.
4.   Книгу тримати не ближче ЗО см від очей.
5.   Кожну годину потрібно давати очам відпочи­нок на 10 хв.
Якщо не виконувати ці правила, книги за­хворіють.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Бібліотекар. Батьки читали вам казки, вірші, оповідання, коли ви ще говорити добре не вміли. Коли ви прийшли до школи, то одержали свої перші книжки – підручники.
Давайте поговоримо сьогодні з вами про ваших розумних помічників — про книги. Підручники - чудові книги, які допомагають вам вивчати шкільні предмети. І немає, здається, книжки більш звичної, ніж шкільний підручник. Вони настільки звичні, що ви навіть не помічаєте, які це розумні книги, як вони допомагають. До речі, давайте пригадаємо, які ж саме підручники ви отримали в нашій бібліотеці? (Відповіді дітей).
Давайте зараз детально познайомимося з тими підручниками, за якими ви вчитесь.
Чим розпочинається книга? Перше, що ми бачи­мо, це обкладинка. Обкладинка — це одяг книги. Саме обкладинка вирізняє кожну книжку. Підруч­ники найчастіше одягають у цупкі обкладинки. Такі обкладинки зроблено з картону і називаються вони «палітурками». Розгляньте малюнки на об­кладинках. Чи говорять вони вам, який підручник ви взяли в руки? А ще на обкладинці ми бачимо назву підручника. Під назвою стоять цифри, що го­ворять нам про те, для якого класу цей підручник.
Тепер перегорніть обкладинку. Бачите аркуш паперу, що з'єднує обкладинку зі сторінками? Це форзац. Зазвичай він білий, а ось у підручниках для молодших класів на форзаці можуть вміщува­тись малюнки. Як ви думаєте, для чого? Правиль­но, щоб вам було цікавіше і приємніше працювати з такою книгою.
А тепер ми розглянемо дуже важливу сторін­ку. Ця сторінка називається «титульною». На ній вказано прізвище автора, назву підручника, чер­говість видання, де і коли виданий цей підручник. Під назвою обов'язково вказується, для якого кла­су цей підручник.
Велике значення в підручниках мають ілюстра­ції. У ваших підручниках це малюнки. Малюнки допомагають вам краще розуміти прочитане, кра­ще його запам'ятовувати.
З кожним роком ваші підручники ставати­муть дедалі складнішими. Поступово в них стане менше малюнків, зате з явиться інший ілюстра­тивний матеріал: фотографії, креслення, карти.
Підручники є шкільні, а є ще підручники для тих, хто навчається у коледжах, університетах, консерваторіях, музичних училищах.
А чому слугує підручник? Він нас навчає. Тоб­то це серйозна книжка, книжка не для розваг, а для роботи. Підручники ви одержали в шкільній бібліотеці. Після вас ці книги ще знадобляться іншим дітям, тому їх треба берегти.  Давайте з вами пригадаємо правила поводження з підручниками 

1.   Обов'язково обгорнути підручник.
2.   Не загинати ріжки сторінок.
3. Не можна нічого писати і малювати на сторінках
 4. Не можна класти в книгу зошити, ручки, олівці.
 5. Виготовити закладку для того, щоб кожен раз не гортати підручник.

Бібліотекар. Крім підручників, існують і художні книжки.
Скажіть, а ви знаєте, які книжки називають художніми? Це ті книги, з якими ви ознайомилися ще задовго до школи. Вам їх чи­тали батьки, бабусі й старші брати чи сестри, самі ви розглядали малюнки. Художня книжка розширює наш кругозір, збіль­шує наш словниковий запас, розважає і навчає ба­гато чому. Багато з вас вже навчились читати. Ви ще не можете прочитати великі книжки. але вам цілком можливо прочитати тоненькі дитячі книжечки, для яких у нашій бібліотеці виділена спеціальна полиця.

ІІІ. Практична робота. 
Бібліотекар. Сьогодні ми з вами навчимося  виготовляти закладки для підручників.  Закладки - ваші помічники. З їх допомогою дуже легко відкрити книгу на потрібній сторінці. Тому нам треба дуже постаратись і зробити гарні закладки, які будуть довго слугувати вашим книжкам.
Під керівництвом бібліотекаря діти виготовляють закладки з кольорового картону і прикрашають їх малюнками, наліпками.
ІІІ. Підсумок уроку

Учні знайомляться з книжками з тематичної полиці «Мої найперші книжечки». В бесіді з бібліотекарем розповідають, які книжечки є у них в домашніх бібліотеках. Діти пригадують правила поводження з книгами.

Домашнє завдання. Намалювати ілюстрацію до обраного вами матеріалу з якогось підручника або з дитячої книжечки.












Комментариев нет:

Отправить комментарий

Всесвітній день читання вголос в Роксоланівській гімназії

        Всесвітній день читання вголос започаткований у 2010 році і відзначається щорічно у першу середу лютого.  У 2024 році це свято для в...