Бібліомедійний урок до 100 - річчя В.О.Сухомлинського
для учнів початкових класів
«Творчість Василя Сухомлинського - дітям»
Тип уроку: бібліомедійний урок-подорож.
Мета:формування ключових компетентностей учнів: здатнсоті до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок; вміння усно висловлювати й тлумачити поняття, думки,
почуття та погляди (через
слухання, говоріння, застосування мультимедійних засобів). Ознайомити учнів із творчим шляхом Василя Олександровича Сухомлинського; поріднити дітей із
творчістю письменника і педагога; збагачувати словниковий запас учнів.
Виховання інтересу до великої
творчої спадщини В.О.Сухомлинського; бережливого ставлення до природи; спонукати
дітей любити і берегти природу рідного краю; розвивати інтерес і бажання до читання.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, книжкова виставка, малюнки – ілюстрації до
творів В.Сухомлинського; мультимедійні презентації: «Василь Сухомлинський –
видатний педагог та дитячий письменник», «Казки Сухомлинського».
Технічні засоби: комп'ютер
Хід уроку:
Урок проходить у
приміщенні шкільної бібліотеки.
На
почесному місці портрет та книжкова
виставка творів В.О.Сухомлинського.
Перегляд
презентацій проходить паралельно із виступом бібліотекаря і ведучих – учнів 7
класу.
Бібліотекар: «Людина, - любив повторювати Сухомлинський, – народжується на світ не для
того, що зникнути безслідно пилинкою, Людина народжується, щоб лишити по собі
слід вічний».
Ці слова можна сказати і про самого Василя
Олександровича Сухомлинського. Адже його творча спадщина увійшла в історію
духовної культури нашого народу.
1-а ведуча: В селі Василівка на Єлисаветградщині 28 вересня1918 року в сімї селянина –
бідняка Олександра Омеляновича народився син - Василько.
2-а ведуча: Він дружно жив із своїми однолітками. Випасав на вигонах корів. Був
помічником по господарству. Дуже любив, коли у вечірній час сім́я збиралася біля родинного вогнища.
1-а ведуча: Мама співала пісню, а біля печі торохкотів батько своїм теслярським
причандаллям. А то, бувало, бабуся казок цілу низку розкаже.
2-а ведуча: Він добре малював. Для того, щоб купити фарбу, папір, ходив заготовляти лікарські рослини, насіння
акації. Адже зошити можна було одержати лише за них: склянка насіння акації –
два зошити».
1-а ведуча: По книги Василь ходив у Павлиш. Там була книгарня. А за фарбами споряджався
в Кременчук. Це до тридцяти кілометрів. У дядька переночує, а наступного дня
повертається додому.
2-а ведуча: На власні, зароблені гроші купив Кобзар. Васильку доручили вчити
неписьменних. Приходив у хату – читальню із стареньким букварем і навчав там і
молодих, і сивочолих.
1-а ведуча: Навчався Василь у Васильківській
семирічній школі. В 1934-му році вступив у Кременчуцький педінститут, на
факультет мови і літератури. Почав свою педагогічну діяльність у 17 років.
2-а ведуча: Протягом трьох років
викладає Василь Олександрович мову і літературу і Васильківській і Зибківській
семирічках, родовжуючи навчання із 1936 року в Полтавському Педагогічному
інституті.
1-а ведуча: 1941 року Василь
Олександрович призваний до лав Червоної армії. Воював на Західному й
Калінінському фронтах.
2-а ведуча: 9 лютого 1942 року він
був важко поранений і довго лікувався. Його ліва рука втратила рухомість і
чутливість. Та згодом він розробив її так, що навіть міг піднімати неважкі
предмети.
1-а ведуча: З червня 1942 по березень
1944 року Василь Олександрович працює директором середньої школи й учителем
російської мови і літератури в селі Ува в Удмуртії. Навесні 1944, разом із
родиною повертається до України, щойно звільненої від фашистських окупантів.
2-а ведуча: В Кіровоградському районі
протягом чотирьох років він пропрацював на посаді завідуючого районного відділу
освіти й за сумісництвом викладав у середній школі. А із 1948-го року, на його
прохання, був призначений директором Павлиської середньої школи. Керував Василь
Сухомлинський цією школою до кінця свого життя.
1-а ведуча: 22 роки на посаді
директора школи стали плодовитим періодом в науково – практичній і літературно
– публіцистичній діяльності педагога.
2-а ведуча: В 1955-му році сільський
учитель В.О.Сухомлинський успішно захищає в Київському університеті ім. Т.Г.
Шевченка кандидатську дисертацію.
1-а ведуча: Одна за другою виходять з
друку його книги. Серед них книга - бестселлер «Серце віддаю дітям», яка
пізніше була удостоєна багатьох премій і була перекладена багатьма іншими
мовами.
2-а ведуча: Подвижницька педагогічна
діяльність Сухомлинського була належним чином оцінена і він був нагороджений
орденами і медалями.
1-а ведуча: Із 1957-го року Василь
Сухомлинський – член – кореспондент АПН, з 1958 року – заслужений учитель
України, із 1960 року – літературний кореспондент АН колишнього союзу, в
1968 році йому присвоєно високе звання Героя Соціалістичної Праці.
2-а ведуча: 2 вересня 1970-го року після
важкої хвороби перестало битися серце Василя Олександровича Сухомлинського –
Людини з великої літери, талановитого вченого і педагога.
1-а ведуча:
Мудрий вчитель залишив дітям більше тисячі
повчальних казок і оповідань. З деякими з них ми сьогодні познайомимося.
2-а
ведуча: казко, казко – чарівнице,
Ти навчаєш ласки,
вчиш ростить пшеницю,
Поведи мене з собою
В світ прекрасний і чудовий…
Бібліотекар: А зараз я пропоную всім
присутнім переглянути презентацію «Казки Сухомлинського» та послухати його казки «Шпак прилетів»,
«Ласкавий вітер і холодний вітрюган», «Як їжачок готувався до зими», «Як річка
розсердилась на дощик», «Хом’якові турботи”.
Перегляд
презентації «Казки Сухомлинського»
Бібліотекар: Казки
та оповідання Сухомлинського можна переглянути і у відеоверсіях. Зараз ми
переглянемо відео казок «Казочка про добро» та «Казкові світи Василя
Сухомлинського»
Бібліотекар: Чудові
твори Сухомлинського нікого залишать байдужим. Але кожному з вас одна якась
казка чи оповідання сподобалась найбільше. Пропоную
вам зараз намалювати малюнки-ілюстрації
до казки чи оповідання, що найбільше сподобалась.
Діти створюють малюнки-ілюстрації до улюбленої казки
чи оповідання. Малюнки прикріплюються на дошку магнітами і створюють своєрідний
колаж.
Комментариев нет:
Отправить комментарий