Газети і журнали для дітей
2 клас
Мета: формування ключових
компетентностей: здатності до пошуку та засвоєння
нових знань, набуття нових вмінь і навичок, формування
поведінки, потрібної для ефективної та
конструктивної участі у
громадському житті; формування уявлення про газету, журнал. Ознайомити учнів з періодичними виданнями для
дітей; довести важливість читання газет та журналів не тільки як інформаційного
засобу, ознайомити з каталогом
газетних та журнальних видань в Україні, провести огляд періодичних видань для
дітей, які є в фондах шкільної бібліотеки.
Обладнання: виставка літератури «Про все на світі», плакат «Як читати газети, журнали»,
Вислів
«Газети і журнали всім несуть новини звідусіль». Комплекти газет та журналів, які є в шкільній та
сільській бібліотеці,
домашні періодичні видання. Каталог газет та журналів, які
виходять в Україні.
Технічні засоби: комп'ютер.
Методичні рекомендації. Учні отримують
випереджувальне завдання – принести в школу дитячі журнали та газети, які вони
отримують вдома по передплаті. Бібліотечний урок проходить у два етапи. В класі
учні ознайомились з дитячими
періодичними виданнями, які є в фондах шкільної бібліотеки. Діти розповіли, які
дитячі видання вони отримують вдома за передплатою. В бібліотеці діти мали
можливість вибрати і прочитати вдома дитячі журнали, які їм сподобались.
Заняття сприяє розвитку інтересу до читання, вихованню бережливого ставлення до
книг та журналів.
Хід уроку
І. Оголошення теми та мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів.
1. Вступна бесіда. Дітям пропонується назвати газети і журнали,
які їх родини отримують по передплаті вдома.
2. Проблемне запитання: Чим
відрізняються газети від журналів?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Викладення нового матеріалу
Бібліотекар. В енциклопедичному словнику» таке означення терміну «газета»:
Газета (італ. gazetta) — періодичне, переважно щоденне видання друку, яке містить систематичні матеріали про події та явища
суспільно-політичного, економічного та культурного життя.
Отже, газета розповідає про все, що відбувається в
нашому житті. Газета містить також літературні твори, ілюстрації, фотографії
та рекламу.
Перші газети з'явилися в Китаї у VIII ст., у Європі — в XVI ст., в Україні — у XVIII ст.
Газети бувають:
•державні — відображають події, які
відбуваються в парламенті,
внутрішній і зовнішній політиці тощо;
внутрішній і зовнішній політиці тощо;
•обласні — події, які відбуваються в
області;
•районні — події районного значення;
•низові — газети установ, учбових закладів;
як правило, такі газети випускають у школах, університетах тощо;
зарубіжні — розповідають про події, факти, явища, які відбуваються за кордоном.
За змістом та значенням матеріал в газеті дуже
різноманітний, тому перед читанням газету варто просто
продивитися, щоб визначити, з якою інформацією можна
швидко ознайомитися, а який матеріал потребує більшої уваги та часу. Допомагає в цьому сама газета, зокрема різний шрифт
та різні розміри заголовків.
Якщо в газеті важлива публікація, її виділяють
більшим шрифтом. Для того, щоб легше було
розібратися в структурі газети, матеріал групується в розділи та рубрики. Вони служать своєрідним путівником, який допомагає не пропустити найважливішу та найцікавішу інформацію. Рубрика в газеті означає проблему, яку висвітлює спеціально підібраний матеріал.
Є газети, призначені для дітей – дитячі газети.
(Проводиться огляд дитячих газет,
які є в бібліотеці.)
Отже, газета відповідає на безліч запитань. Вона
вчить бачити та слухати, занурює у гущу життя. Газета не тільки сповіщає
факти, а й аналізує події, явища, не тільки
піднімає злободенні питання, а й обговорює вічні проблеми, вчить мислити, а не
просто дає інформацію для роздумів.
Газета не пов'язана з обов'язковими
вимогами шкільних програм, але містить багатий
матеріал, який можна використати на заняттях та в по-заурочний час.
Журнал (франц. journal від jour — «день») — періодичне
друковане видання, яке містить статті чи реферати на
суспільно-політичні теми, наукові,
літературно-художні, спеціальні (галузеві) теми тощо.
Журнали з'явилися в Європі у другій половині XVI ст., в Україні — на початку XIX ст. Журнали більші за обсягом, ніж газети. Головною їх рисою є те, що можна багаторазово і в будь-який час звернутися до матеріалу, який тебе цікавить. В Україні для дітей
виходять такі видання:
(Далі відбувається демонстрація
журначів, які є в фонді бібліотеки для дітей даної вікової категорії. Проводиться огляд найпопулярніших дитячих журналів.)
«Пізнайко» - дитячий ігровий журнал, на сторінках якого публікуються казки, вірші, загадки, комікси, багато ігрових завдань. Журнал не тільки ігровий, а й науково-пізнавальний, тобто кожен раз за допомогою певної науки ми пізнаємо щось цікаве та невідоме.
«Малятко» - Періодичність журналу — один раз на місяць
(тобто журнал виходить щомісяця). Якщо
видання виходить у зимові місяці, то і матеріал, який друкується в ньому, має зимову тематику:
№ 1 — січень — перший місяць
нового року — поздоровлення з Новим роком, вірші про зиму, Новий рік, зимові народні свята, зимові ігри
на вулиці, зимові загадки і т. ін.; № 6 — червень — перший місяць літа, пора канікул для дітлахів: багато
пізнавально-ігрового матеріалу на літню тематику.
«Соняшник». Ви хочете дізнатися, якою була перша авторучка? Як гумка з'їдає слова? Хто радіє одиниці? Відповіді на ці та інші питання пропонує своїм читачам «Соняшник» — український міжнародний журнал для дітей, який видається з 1991 року і друкується один раз на місяць. Він запрошує помандрувати на острів скарбів, прочитати казку, яку ще ніхто не читав, побувати на ярмарку фантастичних професій і в музеї незвичайних речей. У журналі друкується сучасна дитяча поезія та проза,
щорічні міжнародні конкурси, фантастика, веселі комікси, «англійська сторінка». Кожен школяр знає, що з «Соняшником» сумно не буває.
«Яблунька» - розважально-пізнавальне видання для дітей про природу. На сторінках журналу конкурси:
«Україна — рідний край» (історія свого краю, чим
він багатий і славний);
«Диво-овочі й фрукти», «Мій квітник» (що цікавого і гарного виросло на ваших городах, у садках і квітниках, як ви доглядаєте рослини, які з них найбільше вам до вподоби і чому);
«Мій улюбленець» (розповіді про вашого маленького
друга: собаку, кота, пташку);
«Моя солодка мрія» («фірмові» сімейні рецепти
нескладних і смачних солодощів).
Додатки в журналі знайомлять із тваринами заповідників, зоопарків тощо.
Легенди про рослини та тварин допоможуть здійснити подорож
до наукових вершин невідомого, незнаного. Є рубрика
«Шукаю друзів».
«Барвінок» — літературно-художній загальноосвітній журнал для
молодших школярів. У журналі багато малюнків та ілюстрацій, фотографій.
Вікторини допоможуть перевірити знання з рідної мови, світу природи.
«Буслик» — журнал ставить за мету виховання любові та бережливого ставлення до
природи і довкілля у молодших школярів, підвищення їх загальноосвітнього рівня з природничої тематики;
«Дзвіночок» — всеукраїнський
літературно-мистецький журнал для дітей;
«Дивосвіт»
— збірник казок, легенд та міфів народів світу для дітей;
«Карусель» — журнал містить ілюстровані
твори дитячої літератури, казки, пізнавальні та навчальні
матеріали, шаради;
«Розмалюйко» — журнал-розмальовка для маленьких художників.
Періодичні видання можна передплатити у відділенні зв'язку або користуватися ними в бібліотеках. Для правильного вибору найцікавіших газет та журналів існують каталоги періодичних видань, у яких міститься не тільки їх перелік, а й стислі відомості про зміст.
Ви можете звернутись до батьків з проханням передплатити
ці видання або придбати їх у кіосках друку.
ІV. Ознайомлення з дитячими періодичними виданнями в бібліотеці.
Бібліотекар. На сьогоднішньому занятті ви
ознайомилися з періодичними виданнями для дітей. Зараз ознайомимось з тим, як
зберігаються періодичні видання в бібліотеці.
Підшивка періодичних видань – це кілька номерів одного видання, скріплених згідно порядку їх отримання
бібліотекою. Сьогодні важко назвати такий шкільний предмет, вивчення якого відбувалося б без використання матеріалів преси. Кількість предметів з кожним роком буде збільшуватися, тому уже зараз вам треба не тільки знайомитися з періодичними виданнями, які вам будуть необхідні, а й навчитися правильно їх використовувати.
V. Практична робота
Учні переглядають запропоновані їм екземпляри
дитячих газет і журналів і розповідають, які рубрики та матеріали їх
зацікавили.
VІ. Закріплення знань.
Учні діляться на 2 команди, кожна з яких по
черзі називає дитячі видання, які їм
запам’ятались.
VІ. Домашнє завдання. Підготувати розповідь про цікаві матеріали з періодичних видань.
Комментариев нет:
Отправить комментарий