Груповий портрет
Образотворче мистецтво, 6 клас


Мета уроку:
формувати ключові компетентності: уміння вчитися (організовувати своє робоче місце., планувати
свої дії, доводити роботу до кінця); загальнокультурну (дотримуватися мовленнєвої
культури, духовно–моральних основ життя людини); інформаційно-комунікативну
(здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати
інформацією);
формувати предметні мистецькі
компетентності: здатність учня до пізнавальної й практичної діяльності у
певному виді мистецтва;
формувати міжпредметні естетичні
компетентності : здатність учня орієнтуватися в естетичних параметрах
різних сфер його життя.




- громадянська відповідальність
(розвиток здатності спільного розуміння проблеми для її вирішення і досягнення
спільної мети, відповідальність за створення доброзичливих стосунків у групі,
колективі);
- здоров’я і безпека (усвідомлення впливу
способу життя на здоров’я, усвідомлення дотримання правил поводження з
інструментами і матеріалами на уроках ОМ для збереження здоров’я і безпеки
школяра)
Оснащення:


Тип уроку: комбінований урок
План уроку:
І.
Організаційний момент.
1.
Привітання.
ІІ. Актуалізація опорних. знань.
1. Віртуальна екскурсія «Різновиди портретів».
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступ. Сприйняття мистецтва.
2. Пояснення нового матеріалу
3. Робота з підручником.
ІV. Практична
робота.
1. Оголошення
практичного завдання
2. Поради вчителя.
3. Створення учнями персонажів для скульптурного
групового портрета.
V. Підсумок уроку.
1. Виставка робіт.
2. Оцінювання. Прийом «Відкритий мікрофон.»
VI. Рефлексія.
1. Інтерактивна гра «Золоті намистини»
VII. Домашнє завдання.
Хід уроку:
І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності
учнів.
1. Привітання:
Вчитель: Доброго ранку всім! Доброго настрою!
Учні: Продзвенів дзвінок,
Нас покликав на урок.
Сьогодні гостей ми вітаємо
щиро,
Бажаємо щастя, любові та
миру!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Від початку навчального року ми вивчаємо жанри
образотворчого мистецтва. Ми вже ознайомились з деякими з них. Нещодавно ми
почали вивчати ще один жанр образотворчого мистецтва, у якому зображується
людина або група людей. Його назва (портрет).
Портрет – один з найпопулярніших
жанрів ОМ і має багато різновидів. Щоб їх пригадати, проведемо
віртуальну екскурсію «Різновиди портретів»
1.
Віртуальна екскурсія «Різновиди портретів» (слайд 2).
Вчитель коментує слайди
мультимедійної презентації, кожен з яких присвячений окремому різновиду
портрета:
за характером зображення портрети бувають:
- парадні і камерні (слайд 3);
за повнотою зображення тіла людини:
- погруддя, поясний портрет,
поколінний, на повний зріст (слайд 4);
за розмірами:
- монументальні (фреска, мозаїка, монумент) (слайд
5);
- станкові (бюст, рисунок, картина) (слайд 6);
- мініатюра (медальйон, камея); (слайд 7);
залежно від ракурсу зображення:
- профіль, три чверті, анфас (слайд 8);
Вчитель: А зараз пропоную ознайомитись з творчістю
художника, який народився і провів своє дитинство і юність у нашому селі. 76 років тому, коли почалась Друга Світова війна, Захарій Тимофійович Білий пішов захищати
рідну землю. Захарій був дуже талановитим художником. Він навчався в Одеському
художньому інституті. Талант цього художника згорів у пекельному вогні війни.
Захарій Білий безвісти пропав у липні 1944 року. Його родичі робили багато
запитів у військові архіви, але доля талановитого художника залишилась
невідомою.
В нашому шкільному музеї є кілька робіт художника.
Це портрети і картина «Зимова ніч», написана масляними фарбами.
Пропоную вам пограти в гру
«Мікрофон» і скласти характеристику портретів, написаних Захарієм Білим.
Учні характеризують портрети, представлені
на слайдах (Слайди 9,10)
Вчитель. Молодці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вступ. Сприйняття мистецтва.
А зараз продовжимо нашу
віртуальну екскурсію.
На портретах може бути зображена різна
кількість осіб. В залежності від цього портрети бувають одинарними, подвійними
і груповими. (слайд 11) З одинарними та подвійними портретами ми вже
ознайомились на попередніх уроках. Тож тема нашого сьогоднішнього уроку –
груповий портрет.
2.Пояснення нового матеріалу .
Іноді художники створюють
портрети, на яких зображують трьох і більше осіб, яких поєднують родинні чи
професійні зв’язки, світ захоплень тощо.
Такі портрети називають груповими. (слайд
12)
У минулому, коли виникли
професійні об’єднання, вважалося за честь бути
зображеним на портреті серед знаних майстрів.
(Слайд 13)
Нині групові портрети
також популярні. Особливо новий,
сучасний вид групового портрету – фотопортрет.
(Слайд 14). Проте, на відміну від фотографій, живописні портрети краще
передають внутрішній світ, емоції персонажів.
Існують також групові портрети у круглій
скульптурі та рельєфі. (Слайд 15, 16)
Коли ми говоримо про скульптуру,
неможливо не згадати творчість ще одного нашого талановитого земляка –
скульптора Миколу Степанова, який народився
в селі Роксолани у 1937 році. У 1950
році талановитий хлопчик, який дуже любив малювати, закінчив Роксоланівську
неповну середню школу. Микола Степанов навчався в Одеському художньому училищі
ім..Грекова. Він - автор 86 скульптур,
30 графічних офортів і десяти живописних полотен.
Видав 2 збірки поезій. Його
роботи відомі і нашим землякам, і далеко за межами України. Давайте ж
ознайомимось з його творчістю та продовжимо нашу гру «Мікрофон»
Учні характеризують скульптурні
та живописні роботи М.Степанова, представлені на слайдах (Слайди 17, 18)
3. Робота з підручником ( ст.78-83)
Роздивіться
групові портрети на ст. 78-80. За якою ознакою портретовані об’єднані в один колектив? Як художники підкреслили єдність
їх інтересів?
На ст.81-83
ми бачимо скульптурні групові портрети у круглій скульптурі та рельєфі. Що об’єднує зображених персонажів?
На ст. 82
ознайомимось з мейсенським фарфором.
Розглянемо
групові портрети на ст.83. Чим займаються люди, зображені на них? Зверніть
увагу на їх пози, руки, вирази облич. Як скульптори об’єднують персонажів у композицію?
ІV. Практична
робота.
1. Практичне
завдання. Створіть скульптурний груповий портрет (рельєф) учнів свого класу (пластилін).
2. Поради вчителя.
Об’єднайтеся у пари. Кожен з вас
ліпитиме портрет свого однокласника. Портрети ми об’єднаємо в один груповий портрет. Я пропоную назвати цю
композицію «Наш клас – на святі «Козацькі забави». (Слайд 19)
Нагадаємо правила роботи з пластиліном. (Слайд 20)
1.
Для розкачування використовуйте картонну підставку
2.
Ріжте пластилін тільки пластмасовим ножиком.
3.
Під час роботи витирайте руки серветкою.
4.
Після завершення роботи помийте руки з милом.
Вчитель нагадує учням послідовність виготовлення деталей, необхідних для
ліплення (слайд21)
Для правильної послідовності створення
персонажів скористайтесь технологічними картами, які є у кожного з вас на
парті (слайд 22)
3. Створення учнями
персонажів для скульптурного групового портрета (слайд 23)
V. Підсумок уроку.
Поєднання
готових портретів у спільну групову композицію та самостійне оцінювання їх (прийом «Відкритий мікрофон.»)
VІ. Рефлексія.
1.
Інтерактивна гра «Золоті намистини» (слайд 24)
Вчитель. Ви дуже добре попрацювали на уроці. А зараз давайте пригадаємо вивчене і
пограємо в гру «Золоті намистини». Я буду задавати запитання, а ви по черзі
відповідатимете на них.. І я сподіваюсь, що ці ваші відповіді будуть влучними і
вагомими, як золоті намистини. Тож починаємо
(додаток 1)
VІІ. Домашнє завдання: Знайти вдома фото своєї
родини, зробити замальовки облич своїх родичів, зображених на фото. (слайд 25)

Комментариев нет:
Отправить комментарий